Zdobnictwo werand i ganków

Pracownia zajmuje się zdobnictwem werand i ganków według regionalnego wzornictwa danego obszaru. Ozdabiamy mazurskie i warmińskie domy, kaszubskie siedliska, jak również śląskie ganki zwane laubami. Wykonujemy zdobienia domów i chat podlaskich, zgodnie z ich tradycyjnym wzornictwem pochodzącym w dużej mierze z Rosji, gdzie wykształcił się swego czasu wyjątkowy kunszt koronkowego wyrzynania w drewnie.

Zdobnictwo werand i ganków - drewniane zdobienia ganku - 01 - pawieGanek zdobi, podkreśla i osłania wejście do domu. Przeszklony, zabudowany często nazywany jest werandą. Skromny ganek wsparty na dwóch kolumnach to nieodłączna ozdoba polskiego domu i dworku. Ganek jest częścią domu, którą jako pierwszą widzą nasi goście. Dlatego warto zadbać, by był ciekawie ozdobiony i funkcjonalnie urządzony.

Nasze drewniane ażurowe zdobienia znaleźć można w domach z podwarszawskiej linii otwockiej – zrobione zgodnie z wzorami charakterystycznymi dla tzw.  Świdermajera. W mazowieckim Dworze w Radioniach wykonaliśmy ornamentowe zdobienia werandy według wzorów wiktoriańskich, dostosowanych do potrzeb tego pięknego obiektu.

Zdobnictwo werand i ganków - Ozdobne wypełnienie ażurowe pomiędzy słupami werandyW zakresie możliwości pracowni jest całkowita rekonstrukcja starych, zniszczonych drewnianych elementów dekoracyjnych.

Zdobnictwo werand i ganków w wykonaniu naszej pracowni to m.in.:

  • wypełnienia konstrukcji drewnianych ganków i werand ażurowymi ornamentami i koronkami,
  • ozdobne balustrady i elementy na wzór Świdermajer
  • dekoracyjne ażurowe panele zdobione wg. starych wzorów odnalezionych na domach warmińskich i podlaskich oraz innych regionalnych motywów ozdobnych.

 

Zdobnictwo werand i ganków, ażurowe wypełnienia konstrukcji, ornamentowe dekoracje