Warsztat

Warsztat MandalamanCharakterystyczną cechą rzemiosła, które wykonuję jest szczegół i misterne wykonanie. Upodobanie dokładności cechuje wszystko co rysuję i wycinam w drewnie.

Cały proces projektowania motywu, jak i wycinania kompozycji ażurowych jest bardzo pracochłonny, a efekt końcowy w dużej mierze uzależniony jest od dokładności wykonanej pracy. Wszystkie prace wykonywane i projektowane są odręcznie.

Technicznie praca polega na wykonaniu projektu rysunkowego ornamentu z dostosowaniem go do zadanej wielkości i kształtu oraz przenoszeniu go na drewno. Często w pracy wykorzystuję stare wzorniki i szablony stolarstwa laubzegowego. Jednakże najbardziej pochłaniają mnie własne projekty, ze szczególnym uwielbieniem komponowania mandali i rozet.

Każdy ornament wycinany jest w naturalnym drewnie według naniesionych na drewno linii wzoru lub szablonu. Powierzchnia ornamentu może być dodatkowo strukturyzowana, polerowana i malowana ręcznie, w zależności od oczekiwanego efektu końcowego wyrobu lub dekoracji.

Podstawowym materiałem jest drewno liściaste, w tym lipowe, które poddane specjalnej obróbce i polerowaniu uzyskuje ciekawą powierzchnię, plastyczną strukturę i gładkość. Naturalny rysunek drewna i jego koloryt sprawia, że chętnie pozostawiam wyroby służące dekorowaniu wnętrz w stanie surowym.