Artykuły

Widokówka ze Sztutowa – snycerka, rzeźbione ganki i werandy domków rybackich

Sztutowo - odnowione zdobienia ażurowe dachuNadmorska Gmina Sztutowo to interesujące pasmo lądu rozdzielającego akweny Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, zwane Mierzeją Wiślaną. Wyróżnia się szczególnymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi, jak również przepiękną starą architekturą podkreślaną drewnianymi detalami ażurowymi.

Sztutowo – historia tego miejsca sięga XIV wieku i zawsze była związana z twardą walką człowieka o wydarcie morzu, zagospodarowanie i utrzymanie skrawków lądu.

Oprócz walorów przyrodniczych, pięknego środowiska naturalnego i cudownej, czystej plaży, jak zwykle tropiliśmy ciekawostki tutejszej architektury i ozdobnego, rzeźbionego i wycinanego ręką ludzką  detalu drewnianego. A jest co podziwiać!

Sztutowo - ozdobna listwa ażurowa gankuZnaleźć tu można wiele przepięknie ozdobionych domków rybackich i kamienic z charakterystycznymi dla tego rejonu ażurowymi gankami i werandami oraz zdobnymi w laubzekiny  zwieńczeniami dachów.  Z naszego krótkiego pobytu zamieszczamy poniżej zdjęcia, świadczące o dbałości  mieszkańców tego rejonu o wygląd domów i budynków gospodarczych.  Skromne z pozoru domki rybackie dekorowane były bogato rzeźbionymi w drewnie  detalami drewnianymi, gzymsami, listwami narożnikowymi. Szczególnie piękne są tu ozdobne oprawy okien, fantazyjnie wycięte  wiatrownice, snycerskie ozdoby werand i ganków. Widać w nich umiłowanie do detalu i dekoracji obejścia. Bo dom był nie tylko schronieniem, ale też dumą jego lokatorów.

Obecnie wiele z tych dawnych ozdób niszczeje i ledwo wisi. Jednakże z przyjemnością odnaleźliśmy też sporo odnowionych ozdób, które zwracają na siebie uwagę i przyciągają wzrok wrażliwych na piękno i stylistykę turystów.  Wielu gospodarzy stara się odnawiać  te stare cudeńka, a niektórzy nawet odtwarzają autentyczne ozdoby według dawnych wzorów.