Nadmorska Gmina Sztutowo to interesujące pasmo lądu rozdzielającego akweny Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, zwane Mierzeją Wiślaną. Wyróżnia się szczególnymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi oraz bioklimatycznymi, jak również przepiękną starą architekturą podkreślaną drewnianymi detalami ażurowymi.
Sztutowo – historia tego miejsca sięga XIV wieku i zawsze była związana z twardą walką człowieka o wydarcie morzu, zagospodarowanie i utrzymanie skrawków lądu.
Oprócz walorów przyrodniczych, pięknego środowiska naturalnego i cudownej, czystej plaży, jak zwykle tropiliśmy ciekawostki tutejszej architektury i ozdobnego, rzeźbionego i wycinanego ręką ludzką detalu drewnianego. A jest co podziwiać!
Znaleźć tu można wiele przepięknie ozdobionych domków rybackich i kamienic z charakterystycznymi dla tego rejonu ażurowymi gankami i werandami oraz zdobnymi w laubzekiny zwieńczeniami dachów. Z naszego krótkiego pobytu zamieszczamy poniżej zdjęcia, świadczące o dbałości mieszkańców tego rejonu o wygląd domów i budynków gospodarczych. Skromne z pozoru domki rybackie dekorowane były bogato rzeźbionymi w drewnie detalami drewnianymi, gzymsami, listwami narożnikowymi. Szczególnie piękne są tu ozdobne oprawy okien, fantazyjnie wycięte wiatrownice, snycerskie ozdoby werand i ganków. Widać w nich umiłowanie do detalu i dekoracji obejścia. Bo dom był nie tylko schronieniem, ale też dumą jego lokatorów.
Obecnie wiele z tych dawnych ozdób niszczeje i ledwo wisi. Jednakże z przyjemnością odnaleźliśmy też sporo odnowionych ozdób, które zwracają na siebie uwagę i przyciągają wzrok wrażliwych na piękno i stylistykę turystów. Wielu gospodarzy stara się odnawiać te stare cudeńka, a niektórzy nawet odtwarzają autentyczne ozdoby według dawnych wzorów.
Copyright © 2012-2023 MANDALAMAN. Wszelkie prawa zastrzeżone.