Artykuły

Świdermajer – budownictwo drewniane linii otwockiej bogato zdobione koronkami i ażurami z drewna.

Michał Elwiro Andriolli, znany ilustrator dzieł literatury polskiej i obcej z przełomu XIX i XX wieku, zauroczony okolicami rzeki Świder – terenów położonych wzdłuż podwarszawskiej linii kolei nadwiślańskiej, wybudował na swej rozległej posesji domy letniskowe o lekkiej konstrukcji drewnianej, ozdobione ażurowymi detalami. Nazwę „Świdermajer” – żartobliwe przekręcenie słowa „biedermeier” nadał w swoim poemacie Konstanty Ildefons Gałczyński, często przebywając i podziwiając piękny styl drewnianych zdobień i ażurowych dekoracji oraz leśną okolicę.

Unikalne dekoracje ażurowe wykonane ręcznymi technikami w naturalnym drewnie

Domy letniskowe, dacze oraz sanatoria i pensjonaty powstałe na tym terenie, pięknie zdobione charakterystycznym detalem ażurowym na wzór szwajcarskich i rosyjskich domów wczasowych, obecnie zwane są stylem świdermajer.

Niestety, dla wielu posesji z tamtego okresu czas nie jest łaskawy, często podupadłe drewniaki  wypierane są przez nowoczesne budownictwo. Odnotowuje się jednak działania społeczne mające na celu ich ratowanie, jako charakterystycznego i unikatowego stylu i części kultury tego podwarszawskiego rejonu między Aninem, Falenicą, Radością, Świdrem i Otwockiem.

Powrót charakterystycznych cech stylu Świdermajer do architektury rejonu linii otwockiej.

Pracownia Mandalaman nawiązując do tradycji i charakterystycznego stylu, wykonuje  zdobienia i koronki drewniane dla odnawianych budynków drewnianych lub nowych domów.  W ramach unikatowego rzemiosła projektuje ażurowe wypełnienia drewnianych konstrukcji werand i ganków, wykonuje ozdobne ażurowo wycinane balustrady oraz listwy i tralki drewniane.

Modne obecnie łączenie nowoczesnych stylów z tradycją  i wzornictwem rejonu nadaje architekturze nowych cech oryginalności i splatających się kontrastów. Doświadczenie i zakres pracy naszej pracowni wpisuje się w takie działania, a szczególnie w odtwarzanie wzornictwa i dzieł starego rzemiosła stolarstwa laubzegowego. Bogate ornamenty drewniane zdobiące elewacje domów powracają w architekturze na całym świecie, również nad Świdrem.