O Pracowni

Pracownia MandalaManZainspirowany pięknymi wzorami, z chęci przywrócenia pamięci dla sztuki ornamentyki drewnianej okresu XVIII-XX wieku, z pasją wycinam je w drewnie dla dekorowania wnętrz oraz elewacji domów. Tworzę również własne wzory ornamentowe w drewnie lipowym inspirowane symboliką etno- i ezoteryczną.

– MandalaMan –

Inspiracji szukam we wzornikach stolarstwa laubzegowego z okresu ich rozkwitu oraz w wyrobach cieśli i mistrzów zanikającego już rzemiosła. Odtwarzam wzory z niszczejących, podupadłych starych ganków i werand znalezionych w czasie podróży po Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu. Niegdyś zdobiły one domostwa i były świadectwem zamożności ich mieszkańców. Zawierały wiele symboli zaczerpniętych z motywów ludowych jak i wzorów florystycznych, świadczących o związku człowieka z naturą i wyróżniających poszczególne domy.

Odzyskane i podpatrzone wzory wykorzystywane są w mojej pracowni jako ozdoby zewnętrzne domów w postaci ornamentów wokół okien i drzwi, listew wykańczających, wiatrownic, naroży domów i podrynników. Opracowuję zdobienia i odtwarzam wypełnienia konstrukcji drewnianych ganków i werand. Niejednokrotnie tworzę połączenia detali ze starych wzorników, jak również własne oryginalne ornamenty.

Wzory wykorzystuję do projektowania drewnianych, ozdobnych elementów wnętrz. W tym zakresie wykonuję drewniane ażury, kraty, wewnętrzne okienniczki, ramy do obrazów oraz lipowe panele i parawany. Koronki drewniane mogą być elementem zdobnym drzwiczek frontowych mebli, gzymsów, wezgłowi jak również drobnych półeczek i zawieszek. Zastosowanie ażurów i ornamentów lipowych ograniczone jest jedynie wyobraźnią i wyrażonym zapotrzebowaniem.